v správnej chvíli na správnom mieste

Zachytiť ten správny moment je veľmi často záležitosťou byť v správnej chvíli na správnom mieste, ale aj tak sa nám nemusí vydariť pôsobivá fotografia. Poďme sa pozrieť na rozdiel medzi správnou expozíciou a kreatívne správnou expozíciou tak, ako to ja a spolu s Bryan Peterson učíme v Online Škole Perfektní Fotografie.
Obe fotografie, ktoré vám tu ukážem, boli nafotené v tom istom čase a myslím, že budete súhlasiť, že obe sú celkom vydarené. Skvelé osvetlenie a farba oblohy za súmraku, výrazný svetelný element a čo je podľa mňa veľmi dôležité - pridaný ľudský prvok, ktorý fotografiám dodáva perspektívu a definuje dimenziu záberu. Jedná sa o jednu z atrakcií (neviem či úplne sedí slovo kolotoč?), ktorú som stretol na "jarmoku" v mestečku Ballwin (tam, kde sa mi podarili aj tieto nádherné ohňostroje). Je to niečo ako vláčik, ktorý sa točí dookola v kruhu a ten kruh samotný rotuje okolo svojej osi.
Ale, aj napriek tomu, že obe tieto fotografie majú technicky správnu expozíciu, nie sú rovnaké. Rozdiel medzi nimi je to, čo v našom kurze v kurze Naučte se exponovat kreativně nazývame kreatívne správna expozícia. Čo to je? Je to celkom jednoduché.

Obr. 1

Toto je záber č. 1, expozične správny a celkom pekný, ale dala by sa táto scéna zachytiť aj inak? Samozrejme! Totiž, aj napriek tomu, že existuje niekoľko správnych kombinácií nastavenia hodnôt expozície (clona, rýchlosť uzávierky, ISO), výsledky, ktoré dostaneme nie sú vždy rovnaké a zvyčajne len jedna z nich nám dá výsledok, ktorý je najviac "sexy".

V mojom prípade to bola tá, ktorá zaistila zachytenie kolotoča v pohybe - teda rýchlosť uzávierky otvorená na 4 sekundy, ktorá zachytila tento svetelný kruh (spolu s citlivosťou ISO 200 a clonou f/16). S touto expozíciou som dostal záber č. 2:

Obr. 2


Jasné, mohli ste dostať viacmenej tú istú krásnu farbu oblohy a to isté množstvo svetla povedzme pri ISO 800, clone f/4 a uzávierke 1/100 sek. ALE - práve tá rotácia, ten najzaujímavejší prvok na zábere, to UFO, "či-čo-do-kelu-je-to-za-hviezdnu-bránu?" by tam vôbec nebolo. A dostali by ste niečo podobné ako na zábere č.1. Správna a pekná expozícia, ale... chápete, čo mám na mysli, však? Musíte uznať, že záber ktorý som nafotil počas rotovania celej konštrukcie je výrazne pôsobivejčí, ako ten obyčajný záber č. 1.
Leto je v plnom prúde a som si istý že budete mať vo svojom okolí hromadu príležitostí fotiť kolotoče.

Vezmite si so sebou teda aj svoj fotoaparát, statív (!) a pohrajte sa so svojou expozíciou. Nezabudnite, že budete mať niekoľko správnych. Ale ktorá sa vám bude páčiť najviac? Ktorá bude tá sexy? Dajte mi vedieť! A ak sa chcete dozvedieť ešte oveľa viac o rozdieli medzi "správnou" a "kreatívne správnou" expozíciou, pridajte sa k nám do Online Školy Perfektní Fotografie. Najbližší termín otvorenia kurzov je  7. septembra (září) 2012 - tešíme sa na vás!

Patrik
inštruktor PPSOP.cz, kurz Naučte se exponovat kreativně


Capturing a great photo is more often than not about being there at the right time. And in my case - additionally to press my shutter at the right time I had THE right exposure set up.
Both pictures below were taken at the same time and you have to agree, that both are very compelling with a great sunset light, strong lighting element and very important - added  human element to give your a bit of perspective. It is one of the attractions (should I say carousel?) I have seen at the recent Ballwin days (where I have taken a fantastic firework shots, see here). It is a kind of a train, which goes around the circle and the circle itself is rotating around own axis. And while the shot #2 is very nice, you have to admit, that shot taken with  a whole construction rotating is far more interesting, eye-catching and enjoyable.

How to get such a magical lights? Pretty easy. This is something what we teach in our Czech version of Understanding Exposure classes with Bryan Peterson in Perfect Picture School of Photography
While there are several correct combinations of quantitative value of the exposure, there's only one, which is "the most sexy" and will ensure - in my case - capturing carousel's motion. It was the shutter speed opened for 4 seconds which ensured capturing this circle of lights (together with ISO 200 at f/16). Sure, you could get more or less the same nice sunset color and same quantity of the light with for example ISO 800, f/4 at 1/100 second. BUT - the rotation, the most interesting object of the image, UFO, or what-the-heck-is-this? wouldn't be there! You would capture more or less something similar as on the picture below. Nicely exposed picture, but... you got the point now, right?

Summer is here, and I'm sure there will be some carousel's around. So take your camera, tripod (!) - and play with your exposure. Don't forget, there will be few correct ones. But which one you'll like the most? Let me know...

2 comments:

  1. No hezke ti vysli, hlavne ta prva je magicka, ako nejaka stargate! :)))

    ReplyDelete
  2. Diky! Aj druhá je Stargate, ale v tom prvom prípade už niekoho práve presúva! :)

    ReplyDelete

Note: Only a member of this blog may post a comment.