project 52 | week 4 - resolutions

This week theme is "RESOLUTION" - we are still quite at the beginning of the year, so it makes sense. And my resolution is to use those Brooks babies below more often then last year. After three half-marathons in a row, year by year, I become quite lazy last year. So... I really want to have less excuses why I can't go run outside today. But hey, what if that would mean to cut more on photography?! Hmmm, let me think... ;)
Once I have realized what resolution I am going to photographer, the idea came quite quickly - typical approach: when you do not have an idea, pick up you macro lens.. and just play.
© Patrik Banas, Nikon D800 with Macro Nikkor 105mm with 3 Kenko extension tubes, f/14 @ 1.3 sec, ISO 100
Tohto týždňová téma je "PREDSAVZATIA" a keďže nový rok začal ešte pomerne nedávno, tak to dáva celkom zmysel. No a mojím predsavzatím je používať tieto Brooksy trochu viacej ako minulý rok. Potom ako som tri roky za sebou zvládol pol-maratón som to minulý rok trochu flákal. Takže tento rok sa chystám mať menej výhovoriek, prečo práve dnes sa nedá isť si vonku zabehať. Hmmm, ale čo ak to bude znamenať, že sa budem musieť venovať foteniu trochu menej? Nuž... uvidíme ;)
Keď som už vedel, ktoré predsavzatie si nafotím, tak s realizáciou to už bolo celkom jednoduché - aplikoval som klasický postup: keď nemám nápad, tak vytiahnem makro objektív... a len sa tak hrajem.
© Patrik Banas, Nikon D800 with Macro Nikkor 105mm with 3 Kenko extension tubes, f/32 @ 25(!) sec, ISO 100© Patrik Banas, Nikon D800 with Macro Nikkor 105mm with 3 Kenko extension tubes, f/13 @ 1 sec, ISO 100

Behind the scenes shot is now almost a must ;)
Fotka spoza fotoaparátu je už takmer nevyhnutná súčasť fotenia...

No comments:

Post a Comment

Note: Only a member of this blog may post a comment.