project 52 | week 22 - strawberries (fireworks again!)

And I did it again. Used the firework opportunity (Vive la France!) during our recent trip to Burgundy and shoot fireworks during the explosion and "defocused" at the same time. I have used this technique already two years ago (see here), but I still had a lot of fun! All pictures were taken with 24-70mm street-zoom lens at 70mm and I was again amazed what a fantastic creation I was getting right out on my screen! How to do that?
Nikon D800, Nikkor 24-70mm, f/8, 1/2sec.
No editing whatsoever, output straight out of the camera.

It is actually very simple. Technique is similar to the "zooming" one, but this time during a one second exposure you are rotating with your focusing ring on your lens.
1) find a firework in your area ;)
2) use a medium size telezoom lens (somewhere between 70-120mm)
3) go manual exposure and turn off your automatic focusing
4) set up an exposure to f/8 and shutter speed for 1 second. (Here you can play with shutter speed between 1/2 to 2 seconds, longer exposure can give you a longer strikes, but you might get a lot of light into a frame.)
5) aim the camera to expected center of the explosion
6) in the moment of the explosion push the shutter button and at the same time - during the 1 second exposure - rotate your focusing ring from one side to another

And that's it! This time versus my previous attempt I haven't used the tripod and found it much easier and faster to aim for the center of the explosion. And still think that the "explosion roses" are as beautiful as previously.
That easy! So go on, find your firework and share what you have captured! ;) I'm looking forward to it.

PS: Still fits into the project 52, the image above looks a bit like a strawberry, right?A znova sa mi to podarilo. Využil som príležitosť francúzskeho národneho sviatku a s tým neodmysliteľného ohňostroja počas nášho nedávneho výletu do Burgundska. Fotil som ohňostroje počas explózie a súčasne som počas trvania expozície "rozostril" samotný záber. Túto techniku som už vyskúšal pred dvoma rokmi (výsledky sú tu). Všetky zábery boli nafotené s mojím obľúbeným street-zoom 24-70mm objektívom a znova som bol už počas fotenia úplne nadšený, keď som videl aké krásne kreácie sa mi ukazujú na displeji. Takže ako na to?Je to vlastne fakt jednoduché. Technika je podobná "zoomingu", ale tentokrát počas jedno sekundovej expozície otáčate zaostrovacím "krúžkom" na tele objektívu.
1) nájdite si ohňostroj v blízkom okolí
2) ideálny je stredný telezoom objektív (niekde medzi 70-120mm)
3) nastaviť manuálnú expozíciu a vypnúť automatické ostrenie
4) nastaviť expozíciu na clonu na f/8 a rýchlosť uzávierky na 1 sekundu (Smelo experimentujte s rýchlosťou medzi 1/2 až 2 sekundami, čím dlhšia uávierka, tým dlhšie budete mať čiary...)
5) mierte objektívom do očakávaného epicentra výbuchu
6) v momente výbuchu stlačte spúšť a zároveň - počas tej jedno-sekundovej expozície - otočte čo najviac zaostrovacím krúžkom na objektíve

A to je všetko. Tentokrát som na rozdiel od predchádzajúceho pokusu nepoužíval statív a musím uznať, že bolo oveľa jednoduchšie a rýchlejšie zamieriť na epicentrum výbuchu. A pritom si myslím, že ohňostrojové "ruže" sú stále krásne... Celkom ľahké, však? Tak nájdite si vlastný ohňostroj a nezabudnite sa podeliť s vaším výsledkom. Už teraz sa na to teším!
PS: Stále to spadá pod projekt 52, tá prvá fotka vyzerá ako jahoda, však? ;)5 comments:

 1. Zdravím Patrik. Tak toto je paráda. Skúsim V Senci, keď bude ukončenie lesa a ak sa zadari, pošlem fotecky ;-) Prajem pekne leto... Frodo

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ahoj Frodo! Diky za komentar ;) Urcite vyskusaj v senci, stoji to za to, budes nadseny, uvidis!
   A mozes skusat aj v lese a aj v lete! :))) Maj sa, Patrik

   Delete
 2. Ukončenie leta som myslel :-D

  ReplyDelete

Note: Only a member of this blog may post a comment.