5 min with old-timer in minsk - [rusty p52 | w31]

When arriving to Minsk, Belarus airport for departure I have noticed few old soviet style planes being displayed, close to the airport. Asked the taxi driver to stop and wait for me for 5 minutes. OK, it might be 7 minutes at the end, but this colorful beauty was worth to stop! And I have also been able to deliver on p52 theme "rusty". Even though I am admitting, old-timer wasn't rusty at all! It took an affort to find "rusty" part... Enjoy colorful splash!

all pictures - Nikon D800, Nikkor 24-70mm
Keď som prichádzal na bieloruské letisko v Minsku na svoj odlet, tak som si všimol niekoľko starých lietadiel sovietskej produkcie, boli odstavené neďaleko letiska. Poprosil som taxikára, nech  mi na 5 minút zastaví. OK, nakoniec to možno bolo 7 minút ale táto farebná kráska stála za zastavenie! A zároveň som zvládol nafotiť do projektu 52 na tému "Hrdzavý". Aj keď na rovinu priznávam, že staručký dovjplošník nebol vôbec hrdzavý! Dalo mi celkom námahy nájsť kúsok hrdzavého miestečka... Užite si farebné hrátky! ;)

2 comments:

  1. Replies
    1. Thank you sweetheart! You would enjoy it there too! I can see a little boy, who's dream is to be a pilot... and you - making it happen! ;)

      Delete

Note: Only a member of this blog may post a comment.