palouse, part 1 - night light painting

So, here I am... In Palouse. With Scotty Stulberg. For those who do not know where it is exactly, it is in Washington. But no that one, where Obama lives, that's Washington DC. This is Washington state, on the other side of USA. Near Seattle. Pretty amazing country. They say, it is Tuscany of US... Well, I have been to Tuscany so let me see. For now I can definitely say, that coffee is better in Tuscany! :)
But, yes, Palouse is fantastic, photogenic, very hilly and had a great little farms with red barns and old american trucks just laying around - and I am sooo looking forward to explore it here in a next few days...
First night - just a warm up - starting and playing with light painting, as we got too much clouds. Beautiful old tree with barn in the middle of nowhere (see the video at the end how we were getting there!) But is is a great exercise for upcoming night for Milky way shooting. Forecast is very promising...
Stay tuned with me!


Tak som tu. V Palouse. So Scottym Stulbergom. Pre tých čo nevedia, kde to presne je, tak to je vo Washingtone. Ale nie v tom, kde žije Obama - to je Washington DC. Toto je Washington štát, na opačnej strane USA. Neďaleko Seattlu. Nádherná krajina. Hovorí sa jej aj americké Toskánsko. Nuž, bol som v Toskánsku nedávno, tak uvidím a dám vedieť... Nateraz môžem povedať len toľko, že káva je určite lepšia v Toskánsku! ;)
Ale áno, Palouse je nádherná, fotogenická, kopcovitá, nádherne sa vinúce pahorky a všade dookola krásne malé farmičky s tými červenými "humnami" a len tak ležiace hromady starých amerických burákov a traktorov - fakt sa teším, že sa tu porozhliadam po okolí v nasledujúcich pár dňoch.
Prvá noc - len tak na rozohriatie sme sa hrali s maľovaním so svetlom, lebo bolo príliš veľa mrakov. Nádherný starý strom s humnom uprostred ničoho (pozrite na video na konci ako sme tam išli). Ale je to skvelá príprava na fotenie Mliečnej cesty - predpoveď je pozitívna na nasledujúcich pár dní... Ostaňte naladení!1 comment:

Note: Only a member of this blog may post a comment.