strecno - beautiful home country!

I travel all around the world to find and take a great photos. That's why I am so happy and proud to capture beauty of my own country whenever I am back. This time I have focused on old medieval castle Strecno, near city of Zilina. Right under the castle is old fashioned, cable operated ferry, which I wanted to add to the image of the castle, as castle and ferry are very specific for Strecno area. Together with my buddy Miroslav we have spent one evening just shooting around and here are the few shots which I favor.


Kvôli krásnym záberom cestujem okolo celého sveta a tak ma vždy poteší a naplní hrdosťou, keď zachytím krásu mojej rodnej hrudy, kedykoľvek sa dostanem domov. Tentokrát som zamieril na stredoveký hrad Strečno, neďaleko Žiliny. A hneď pod hradom je krásna, poctivá kompa, ktorá vás za pol eura prevezie na druhú stranu Váhu. Kompa sa mi veľmi hodila do záberu, lebo spolu s hradom sú niečím veľmi špecifickým práve pre Strečno. Spolu s mojím fotografickým kumpánom Miroslavom sme strávili jeden podvečer pri Strečne a výber je tu.PS: Ferry is really heavy duty - capacity even for tractors! ;)


2 comments:

  1. Being mortgage holder implies wealth of pivotal choices. You're continually addressing the inquiries concerning money related issues and your home advancement ventures. brick wall tiles

    ReplyDelete

Note: Only a member of this blog may post a comment.