giverdy | burgundy | france

Me, myself and I. Roaming and relaxing with camera and just enjoying photogenic landscape in the central France, in Burgundy. Name of the tiny village is Giverdy and it is the end of the world as you can imagine it from the romantic movies about french countryside... Rolling hills with tractor tracks, lonely trees and sky full of contrasty clouds. What else do you need? Oh yeah, how about some sunset which can highlight the scenery? Of course, just wait a moment.
This is what I call relax. Two hours on my own. And with a bit of delay, here's the return to the beginning of the wonderful summer of 2016.
PS: Big thanks to family Vernillat for letting me to enter their property. Hills behind your farm are so nice, did you know? :)


Iba ja sám s foťákom, to mám rád. Túlať sa, relaxovať a užívať si fotogenickú krajinku v strede Francúzska, v Burgundsku. Maličká dedinka sa volá Giverdy a presne takto som si vždy predstavoval koniec sveta, keď som ho videl v nejakom romantickom filme z francúzskeho vidieka. Vlnité kopce s pásmi po traktoroch, osamelé stromy a obloha plná krásne nadýchaných oblakov. Čo viac človek potrebuje? Aha, veď áno, čo takto nejaký ten krásny gýčový západ slnka, ktorý zvýrazní celú krajinku? Samozrejme, žiaden problém, stačí iba chvíľku počkať...
Tak toto ja nazývam relaxom. Dve hodinky iba pre mňa. A s menším omeškaním návrat na začiatok skvelého leta roku 2016.
PS: Veľké poďakovanie rodine Vernillat za to, že ma vpustila na ich pozemok. Viete o tom, že tie kopce za vašou farmou sú tak nádherné? ;)

3 comments:

  1. Simple beauty! One spot, so many different compositions and all of them stunning! Thumb up!

    ReplyDelete
  2. Fantastic pictures, Patrik! The sunset, specifically, is mesmerizing!

    ReplyDelete
  3. Nadhera Patrik! Keep shooting ;-)

    ReplyDelete

Note: Only a member of this blog may post a comment.