tulips (happy mother's day!)

Flowers are very likely the most photographed subject. They do not run away, they stay where you put them, they are colorful, have a nice shape, everybody loves them. That's why - as being such an "easy" subject - photo stock agencies are overflown with flower pictures and most of them put a ban on adding more new flowers shots. That would suggest, one should stop photograph flowers. But you know what? So what. I love flowers and have to admit, when I got my chance to enjoy full garden of fresh tulips, I couldn't resist. I have actually took a whole bunch of other photo-friends and we had a blast during our Tulip Photo walk! You don't have to go to Holland to enjoy fields of tulips (even though, that must be overwhelming experience!), just look around you.

All those tulips below are dedicated to mothers. To my mother (hello čminka), to mother of my children (hello babe) - and to all of you mothers everywhere! Happy mother's day.

Multi exposure shot, made of two shots, straight in the camera

Kvety sú asi najviac fotografovaným objektom. Nikam neutečú, ostanú tam kam si ich položíte, sú krásne farebném ,ajú pekný tvar a každý ich zbožňuje. Asi preto, že sú to také ľahké objekty na fotenie, tak fotobanky už napríklad neprijímajú nové zábery s kvetmi. Človek aby prestal fotiť kvety, že veď už aj tak bolo všetko nafotené, však? Ale viete čo? Kašlať na to. Mám rád kvety a musím sa priznať, že keď som mal príležitosť vyblázniť sa v záhrade plnej tulipánov, tak som neodolal. Dokonca som dotiahol partiu fotografov a mali sme skvelú Tulipánovú Foto walk/prechádzku! Fakt nemusíte ísť do Holandska aby ste si užili lány tulipánov (aj keď to asi musí byť skvelý zážitok), stačí keď sa poobzeráte okolo seba.

Všetky tieto tulipány sú venované matkám a maminám a mamičkám. Mojej mamine (ahoj čminka), mamine mojich detí (ahoj láska) - a všetkým vám maminám kdekoľvek! Krásny deň matiek.


Laying down in the middle of the public garden1 comment:

Note: Only a member of this blog may post a comment.