stone sculptures

To continue with the stone sculpture story from the previous post, I have also added flash... but let me start from the beginning.


During my morning jogging around the Geneva lake I have met this interesting "Stone sculptures". Somebody had fun! At the first sight i though that it is just some artistic exhibition with a help of really strong glue, but I was proven wrong! They were just... well stacked stones. So I have memorized the place and the same evening I was back, hoping it wasn't ruined yet. Thankfully, Swiss are very disciplined and everybody appreciated the composition instead of ruing it. So I have tried several different angles (as seen in the previous post) but I was really mesmerized by the shot from the bottom against the beautiful cobalt blue dusk sky, which thanks to arriving storm got even more dynamic!
My camera with 11-16 wide-angle (obviously, so late on a tripod) I have aimed against the sky and decided for aperture f/16 which determined the correct exposure at 1/4 sec.
But already in the morning I got an idea to try, how those pillars would look like, if I would call for a help of my flash with some colored gels and lighten them against the darker sky. Unfortunately, I have forgotten to pack my color gels, but I have managed to overcome that by visit to local Office depot and brought with me a bunch of simple colorful, transparent sheet covers.

Flash in manual exposure has been set to full 1/1 power, distance apx. 1 meter (3ft). I have handheld the flash on my right and with a help of Pocket Wizard I have taken the picture above. And when I have impatiently checked the LCD monitor I have almost fallen to the lake, cause I knew I have THE shot I wanted and I have envisioned in the morning!
PS: You can see below also green version, but I am the first one to admit, that red against the blue is much better! ;)Při ranním běhu kolem...
...Ženevského jezera mě zaujaly tyto "kamenné sloupy". Někdo si hrál a velmi zajímavě na sebe narovnal kameny. Nejprve jsem si myslel, že to je nějaká umělecká kompozice s použitím lepidla, ale opak byl pravdou. Byli na sebe vážně jen naskládané. Uložil jsem si místo "do paměti" a podvečer jsem se vrátil a doufal, že to ještě nikdo nesundal. Chválabohu, Švýcaři jsou velmi disciplinovaný národ a všichni kolemjdoucí ocenili kompozici a nechali ji tak - k mé velké radosti. Vyzkoušel jsem si několik různých záběrů, ale nejvíce mě zaujal záběr zdola, oproti krásné kobaltově modré, večerní obloze, která díky blížící se bouřce měla velmi dynamický náboj. S fotoaparátem se širokoúhlým objektivem 11-16mm - samozřejmě takto v podvečer už na stativu - jsem zvolil clonu f/16 a objektivem jsem zamířil na oblohu. Můj expozimetr na fotoaparátu mi vzápětí prozradil, že ta správná expozice s touto clonou bude při 1/4 sekundy. Už ale ráno mi utkvěl v hlavě nápad, že některé z těchto sloupů by mohly vypadat velmi zajímavě, kdybych je barevně osvětlil zepředu, oproti obloze (a to jsem ještě nevěděl, že mi bouřka přinese takovou krásnou oblohu!). Jelikož jsem si ale zapomněl do výbavy hodit svou sadu barevných filtrů, poradil jsem si velmi jednoduše - navštívil jsem lokální papírnictví a přinesl si několik obyčejných barevných kancelářských obalů. 

Blesk - manuální režim na plný výkon 1/1 ve vzdálenosti 1 metru. Pak jsem už jen držel blesk vpravo a s pomocí Pocket Wizard jsem vyfotil tuto scénu. A když jsem se nedočkavě podíval na displej, skoro jsem spadl do vody, protože jsem byl nadšený a věděl jsem, že mám TEN záběr, který jsem si ráno vymyslel. 
No comments:

Post a Comment

Note: Only a member of this blog may post a comment.