project 52 | week 21 - the beauty of the metal

Theme of the week 21 is the beauty of the metal. So to do it right I went to the small local "home depot" to buy the proper screws - I have visualize them in my head before the shoot, so I knew what I am looking for! Well, they had them, but about hundred of them cost around 100 bucks! But the shopper assistant Pierrette was kind enough to agree, that I can return them following day, when I shared my story, why I need them. So I have spent the night screwing around ;)
Set up was easy - bunch of screws, two flashes and small flashlight. All of them with the color gels and I got several different combinations - what a program for Friday night! And here are some of the final results. Definitely beauty of metal! (Behind the scenes shots at the bottom).PS: All picture were made in the camera, no photoshopping, just a minor contrast and color compensations in LR.

Nikon D800, Nikkor 24-70mm, Nikon SB900 with blue gel, f/22, 15sec, ISO 100. Shot in the dark, and after firing the flash, pointing with small LED flashlight with red gel in front of it (see behind the scenes shots at the end)
Nikon D800, Nikkor 24-70mm, Nikon SB900 with blue gel fired from the side,  LumoPro Manual flash with red gel fired from the bottom.  f/22, 1/10sec, ISO 100. Screws placed on the glass, covered with white canvas, imitating white, matt Plexiglas (see behind the scenes shots at the end).Nikon D800, Nikkor 24-70mm, Nikon SB900 fired from the side,  LumoPro Manual flash with blue gel fired from the bottom. Shot in the dark, and after firing the flash, pointing with small LED flashlight with red gel in front of it. f/22, 20sec, ISO 100. Screws placed on the glass, covered with white canvas, imitating white, matt Plexiglas (see behind the scenes shots at the end).


Témou týždňa č. 21 je Krása a podoby železa. Preto sby som to spravil ako sa patrí, vybral som sa do malého miestneho železiarstva, aby som si nakúpil tie správne šruby, presne také aké som si v hlave vymyslel, že musím mať v zábere. V železiarstve ich mali, al trochu ma šokli, keď za cca 100 šrubiek chceli asi 2 litre! Chavalobhu predavačka Pierrette bola veľmi milá, a keď som jej vysvetlil, načo to potrebujem, tak mi sľúbila, že ich na ďalší deň môžem vrátiť a dostanem peniaze späť! Takže som mal celú piatkovú noc na to, aby som sa hral so šrubkami. Nastavenie teda bolo viacmenej jednochuché, hromada šrubiek a matíc, dva blesky a jedna malá ručná LED baterka. Všetko spolu s farebnými filtrami a mal som k dispozícii kopec rôznych farebných kombinácii. A hore môžte vidieť zopár výsledných fotografií. (Zábery spoza foťáku sú nižšie).
PS: Všetky zábery boli spravené rovno vo foťáku, žiadne photoshopovanie, len dodatočné menšie úpravy kontrastu a farebnosti v LR...


1 comment:

  1. Great shots!!!
    And you van imagine how happy I'm that you've got those 100 bucks back! ;-)

    ReplyDelete

Note: Only a member of this blog may post a comment.