bardejov is spinning too

I am very proud of my home town, beautiful Bardejov. Old and well preserved city at UNESCO heritage list. Always happy to get back home - and find a new way to photograph it. As this is my season of night and star trails photography I wanted to see, if I would be able to capture stars above the heart of the city - main square with iconic City Hall and St. Giles Basilica.
I have pointed camera towards the North to have the center of spinning in the middle of the picture and yet I have included the rest of the square at the bottom, thanks to quite wide 16-35mm lens.
And then just waited for two hours with my dad and friend Milan (thanks both!) - just chatting in the middle of the city. Once I have collected 190 images (see below), we packed and back at home I was immediately amazed when my camera spit out the first results! Those spinning circles just accent the city itself, you gotta agree... Enjoy it!
PS: Join me for my night photo workshop and I'll be happy to share, how to photograph and produce such images. More info about workshop here.

Nikon D800, Nikkor 16-35mm @ 16mm, f/11, 190 x 30 sec, ISO 320

Som vždý hrdý na svoje rodné mesto, nádherný Bardejov. Staré ale pritom zachovalé mesto na Unesco zozname kultúrneho dedičstva. Vždy sa rád domov vraciam - a vždy rád hľadám nové spôsoby ako ho nafotiť. A keďže som momentálne zaťažený na fotenie nočnej oblohy a krásnych hviezdnych čiar, tak som chcel vyskúšať, či by som dokázal zachytiť hviezdy nad srdcom mesta - starobylým námestím s ikonickou radnicou a Bazilikou sv. Egídia.
Zamieril som fotoaparát na sever tak, aby som stred rotácie mal uprostred záberu a pritom aby som stále mal celé námestie v spodnej časti - a to vďaka širokému 16-35mm objektívu bolo ľahké.
No a potom som si už len počkal dve hodinky s mojím otcom a kamarátom Milankom (veľká vďaka ešte raz za spoločnosť!) - a len tak sme kecali uprostred námestia. Keď som nazbieral 190 záberov (viď nižšie), tak sme to zbalili a doma som bol hneď očarený z toho, čo mi to z foťáku vyliezlo! Tie točiace sa kruhy nádherne zvýrazňujú krásu mesta, to musíte uznať... Užite si!
PS: Pridajte sa ku mne na môj nočný workshop a rád sa s vami podelím ako sa fotia a spracúvajú takéto zábery. Viac info o workshope tu.3 comments:

 1. Pure beauty!
  And very very unique shot of this place.

  ReplyDelete
 2. Good artcile, but it would be better if in future you can share more about this subject. Keep posting. photographe

  ReplyDelete
 3. You have outdone yourself this time. It is probably the best, most short step by step guide that I have ever seen. photographe publicitaire

  ReplyDelete

Note: Only a member of this blog may post a comment.