laundry

Do you know saying - keep your laundry at home? Well, it is not the case everywhere... While in some part of the world I lived, it is forbidden to hang out and dry your laundry (under a penalty from the local municipality! no kidding!), in some parts of the world, it is absolutely normal thing to do... Here's the collection taken recently between in Italy and France... Enjoy! ;)
PS: One more cool laundry shot has been taken during that period, but Monika claimed the copyright sooner I was able to post it, so she will post it soon on her blog!!! ;)Poznáte to príslovie, že (špinavé) prádlo by si mal človek držať doma? No, nie je to všade pravidlo. V niektorých častiach sveta, kde som žil, je zakázané vešiať a sušiť vonku svoje opraté prádlo (pod hrozbou pokuty od miestneho úradu, nekecám!). Na druhú stranu, v iných častiach sveta je vyvešané prádlo neoddeliteľnou súčasťou koloritu ulíc a mesta... Toto je zbierka, ktorú som nedávno nazbieral v Taliansku a Francúzsku. Dúfam, že sa vám bude páčiť ;)
PS: Ešte jeden skvelý záber sme nafotili počas tejto doby, ale Monika sa prihlásila o vlastníctvo záberu, skôr ako som ho tu zverejnil, takže čoskoro ho môžte očakaváť na jej blogu...!!! ;)


1 comment:

  1. I love it. This is what you are really good at - street photography. You know to find simple yet colorful and eye catching compositions everywhere!

    ReplyDelete

Note: Only a member of this blog may post a comment.