wishing you to build something big in 2016!

Year 2015 is almost over and I wanted to wish you all a peaceful Christmas time and start new year 2016 with something big ahead of you! 

This photo I had on my mind for several weeks, since they've decorated with Christmas lights this big crane at the entrance to our village. Timing was pretty clear, I just had to wait to a) have a time, b) have a perfect weather conditions and c) hoped for the right angle of the crane after the daily shift. All this worked together just last weekend before Christmas and I am so happy TO WISH YOU TO BUILD SOMETHING BIG IN 2016!  ;)

Yours,

Patrik

PS: Few pictures from the preparation, scouting and waiting for the right picture is below...Rok 2015 je takmer za nami a ja som vám chcel všetkým zaželať pokojné Vianoce a aby ste začínali nový rok 2016 s vedomím, že je niečo veľké pred vami!

Tento záber som mal na mysli niekoľko týždňov, odkedy ozdobili vianočnými svetielkami jeden veľký žeriav na vstupe do našej dediny. Načasovanie bolo jasné, musel som si len počkať na a) aby som mal v danej dobe čas, b) aby počasie spolupracovalo, c) aby žeriavnik nechal žeriav v tom správnom uhle na konci pracovnej smeny. Všetko to vyšlo posledný predvianočný víkend a fakt ma teší, že vám všetkým môžem POPRIAŤ ABY STE V ROKU 2016 SPRAVILI NIEČO VEĽKÉ! ;)

Váš,

Patrik

PS: Niekoľko záberov z prípravy, hľadania a čakania na správny záber je nižšie...

3 comments:

 1. Kriss Kross Patrik ;)
  Thank you so much for this really unique Christmas card!
  Your perseverence paid off - The result is just perfect :)
  All the best & kind regards from Vienna!
  Anita

  ReplyDelete
 2. Skvela a séria Patrik! Aj tebe krasny rok 2016

  ReplyDelete
 3. THANK YOU! <3
  I wish you BIG love and happiness ... BIG health ... BIG friends ... and BIG ideas and success!
  And BIG fun taking pictures too ;-)
  tm.

  ReplyDelete

Note: Only a member of this blog may post a comment.